Warning: A non-numeric value encountered in /templates/as002041/includes/includes.php on line 78

Warning: A non-numeric value encountered in /templates/as002041/includes/includes.php on line 78
Deska gotowa czy surowa?
sobota, 08 czerwiec 2013 12:28

Deska gotowa czy surowa?

Coraz więcej klientów wybiera podłogi gotowe: lakierowane bądź olejowane przez producenta. Ale czy rzeczywiście ich popularność odzwierciedla korzyści? Czy może jest tylko znakiem czasów - niecierpliwości inwestorów i coraz krótszych terminów realizacji?

Spróbuję przedstawić kilka, moim zdaniem, najistotniejszych za i przeciw obydwu tym rozwiązaniom. 

Montaż

To najbardziej oczywista zaleta podłóg gotowych - montaż tego rodzaju podłogi trwa - w zależności od ilości i skomplikowania podłogi - zwykle kilka dni i po tym czasie podłoga jest gotowa do użytkowania: można wnosić meble i mieszkać. Ponadto podłogi gotowej się nie szlifuje a spoglądając prawdzie w oczy - nie ma czegoś takiego jak bezpyłowe szlifowanie. Oczywiście montaż podłogi gotowej jest też tańszy.

Standardowa technologia montażu podłogi surowej wymaga tzw. sezonowania podłogi tj. pozostawienia przyklejonej deski na czas 3-4tygodnie przed nałożeniem powłoki. Samo lakierowanie też może potrwać kilka dni, następne kilka dni to wysychanie i utwardzanie powłoki. Należy przy tym pamiętać, że przez kilka-kilkanaście pierwszych dni nie można podłogi przykryć, ponieważ utwardzanie lakierów oksydacyjnych zachodzi przy udziale tlenu z powietrza i jeśli ograniczymy jego dostęp - lakier nie utwardzi się. Łączny czas montażu trwa średnie około 4-5 tygodni plus od kilku do kilkunastu tygodni na pełne utwardzenie lakieru, w zależności od tego jakiego użyliśmy. Druga kwestia to wspomniane już szlifowanie i pozostały po nim wszechobecny pył. Trzecia kwestia to chemia: zapach rozpuszczalników z wysychających lakierów  jest nieprzyjemny i niezdrowy. Sytuacja staje się jeszcze gorsza, kiedy remontujemy część domu i mieszkamy w innej części w trakcie remontu, lub kiedy narażamy na zapachy sąsiadów w bloku.

Bezpieczeństwo i zdrowie

Poruszając temat lakierów prawie zawsze dotykamy zagadnienia zdrowia. Dobre lakiery nie są niebezpieczne dla zdrowia, kiedy są w pełni utwardzone. Problem polega na tym, że lakiery oksydacyjne (klasyczne) utwardzają się nawet kilka miesięcy. Lakiery UV, (jeśli takie stosuje producent - warto to sprawdzić) w momencie zakończenia procesu produkcji są w pełni utwardzone i - jeśli są dobre - nie emitują lotnych substancji do otoczenia. Ponadto sam skład lakierów UV jest bardziej przyjazny środowisku.
Warto jest sprawdzić czy produkt posiada znaczek CE na opakowaniu - w przypadku podłóg oznacza to między innymi, że producent oznaczył emisję substancji szczególnie niebezpiecznych i ich wartość nie przekracza wartości bezpiecznych.

Troszkę inaczej jest w przypadku olejów - ich różnorodność jest znaczna i skład różny ale skład dobrych olejów (olejowosków) zwykle jest naturalny i obojętny dla zdrowia. Olej stosowany na deskach Flooria (OverMat) jest nawet dopuszczony do stosowania na powierzchnie mające kontakt z żywnością - dosłownie można z niego jeść.

Zanieczyszczenia obce

Fabryczne powłoki nakładane są w warunkach bezpyłowych oznacza to, że w powietrzu brak jest zanieczyszczeń, które mogą znaleźć się na powłoce. Ponadto kontrolowane są również warunki klimatyczne (temperatura, wilgotność) mające wpływ na jakość powłoki. Jeśli jednak zdarzy się jakieś zanieczyszczenie, czy inny defekt na powierzchni powłoki, zostaje on zauważony podczas kontroli jakości nie przyklejonej jeszcze deski.

Oczywiście takie warunki są bardzo trudne - jeśli nie niemożliwe - do osiągnięcia na budowie dlatego włos lub kurz przyklejony do lakieru może się zdarzyć.

Wygląd i wrażenia estetyczne

To oczywiście indywidualna kwestia gustu każdego klienta. Warto jednak zwrócić uwagę na pewne zagadnienia techniczne:
Każda powłoka nieco zmienia wygląd drewna. Dlatego kupując podłogę surową należy wykazać się pewną dozą wyobraźni i zaufania, że ukończona podłoga będzie wyglądała identycznie jak na wzorniku. Z drugiej jednak strony, na desce surowej możemy wykonać dowolną powłokę - przydatne, jeśli producent nie oferuje koloru lub techniki wykończenia, która nas interesuje. Ponadto deska surowa nie wymaga fazy, czyli załamania krawędzi dookoła każdej deski. Fazka jest wymogiem technologicznym w przypadku każdej deski litej gotowej.

Wyjmując z paczki deskę gotową wiemy jak będzie wyglądała na podłodze, bo nic się nie zmieni. Ponadto lakier UV w przypadku desek Flooria, nakładany jest tak aby pory drewna były zakryte - wynikiem jest równa, szklista powierzchnia.

Shit happens...

Nikomu nie życzę ale różne rzeczy się zdarzają i z czasem podłoga może się uszkodzić. Wtedy w najlepszej sytuacji są właściciele podłóg olejowanych, ponieważ zwykle można je naprawiać miejscowo (ten na deskach Flooria można). Lakieru naprawić miejscowo się nie da. Oczywiście ma to zastosowanie tylko w przypadku uszkodzenia samej powłoki, gorzej jeśli np. spadnie nam żelazko powodując paskudne wgłębienie w desce - takiego defektu nie da się naprawić miejscowo. co wtedy?

Jeśli zamontowaliśmy podłogę gotową - możemy wyciąć uszkodzoną deskę i wkleić nową. Podłoga nie straci na spójności nawet jeśli wymienimy w ten sposób kilka - kilkanaście desek.

Jeśli natomiast mamy podłogę surową lakierowaną, oczywiście można wymienić pojedynczą deskę ale zwykle łączy się to z koniecznością ponownego szlifowania i lakierowania przynajmniej jednego pomieszczenia.

Gwarancja

Kupując produkt o powierzchni wykończonej przez producenta, zakres odpowiedzialności gwarancyjnej producenta obejmuje również powłokę na tych samych, jasnych zasadach co każdy inny produkt w całej Unii Europejskiej.

W przypadku wykonania powłoki na desce surowej mieszamy co najmniej trzy odpowiedzialności gwarancyjne: Producent deski, producent lakieru/oleju oraz wykonawca. No cóż... Wnioski pozostawiam do Państwa oceny.


Reasumując
Deska gotowa:

Zalety

 • Szybkość montażu
 • Bezpyłowy i bezzapachowy montaż
 • Niższy koszt montażu
 • Bezpieczniejsza dla zdrowia i środowiska
 • Powłoka bez zanieczyszczeń obcych
 • Widzimy co kładziemy - deska wyjęta z paczki na podłodze będzie wyglądać identycznie.
 • Możliwość wymiany uszkodzonych deszczułek
 • Gwarancja producenta na cały wyrób, łącznie z powłoką.
 • Bezpieczny dla środowiska - olej/lakier pracuje w obiegu zamkniętym - nie trafia na śmietnik.

Wady

 • Brak możliwości wyboru fazki dookoła desek
 • Ograniczenie oferty do tej proponowanej przez producenta

Deska surowa:

Zalety

 • Możliwość montażu desek niefazowanych
 • Możliwość wyboru koloru/wykończenia spoza oferty producenta

Wady

 • Długi i złożony montaż
 • Wyższy koszt montażu
 • Dłuższy czas emisji rozpuszczalników
 • Możliwość zanieczyszczenia powłoki w trakcie jej wysychania
 • Prawie niemożliwe naprawienie miejscowe podłogi lakierowanej klasycznie
 • Oddzielna odpowiedzialność gwarancyjna na deskę, powłokę i wykończenie
Więcej w tej kategorii: FAQ »