Rodzaje Ułożenia Jodełek

W ostatnim czasie wielką popularnością cieszą się podłogi układane w jodełki. Jest to nawiązanie do klasycznej elegancji oraz przełamanie trwającej mody na deski podłogowe kładzione wzdłużnie. Aby podłoga mogła zostać ułożona w jodełkę, musi spełniać dwie cechy – wszystkie elementy muszą być tej samej długości oraz muszą posiadać prawo-lewy układ pióro-wpustu. Zaletą takiego ułożenia podłogi jest większa kompensata pracy drewna w stosunku do ułożenia wzdłużnego (w „okrętówkę”). W zależności od kąta zacięcia pośród jodełek wyróżniamy: Klasyczną (90°), Francuską (45°) oraz Węgierską (60°).

Jodełka Francuska

Jodełka francuska to produkt, który szturmem zdobył rynek podłogowy. Dawniej – wykorzystywana w pałacach i ekskluzywnych apartamentach, obecnie – odnajduję się w prawie każdym typie wnętrza. Do stworzenia tej podłogi wykorzystuję się deski zacięte pod kątem 45°. Pasuje do wnętrz klasycznych, industrialnych, nowoczesnych. Nadaje im elegancji, będąc przy tym bardzo uniwersalną podłogą pod względem dopasowania innych elementów wystroju. To wszystko przekłada się na utrzymującą się już od kilku lat modę na jodełkę.

Jeżeli szukasz jodełki o innym kącie cięcia (np. Jodełki Węgierskiej) lub chciałbyś poznać dostępne wymiary, napisz do nas! Dzięki zastosowaniu innowacyjnej metody produkcji, nie mamy ograniczeń w produkcji bardzo długich elementów lub nietypowych kątów zacięcia. Wszystko to z pióro-wpustem na skośnej krawędzi, który pozwala na prawidłowe położenie podłogi przez montażystę bez charakterystycznego „rozmijania się wierzchołków”.

 

Jodełka Węgierska

Jodełka Węgierska to produkt siostrzany do Jodełki Francuskiej różniący się kątem zacięcia (60°). Początkowo mało znana, zaczyna być coraz częściej spotykana, stając się powoli następcą Jodełki Francuskiej, albo co najmniej równie popularną podłogą. Układana zwykle w mniejszych pomieszczeniach, stanowi ciekawą alternatywę dla pozostałych podłóg.

Jodełka Klasyczna

Jodełkę Klasyczną tworzą elementy cięte pod kątem 90°. Do ułożenia w Jodełkę Klasyczną wykorzystywane są często parkiety i niektóre deski. Zdecydowanie najpopularniejszą wersją pośród klasycznych jodełek jest obecnie jodełka pojedyncza. W odróżnieniu od Jodełki Francuskiej czy Jodełki Węgierskiej, parkietu do jodełki klasycznej nie trzeba specjalnie zacinać – dzięki czemu jej koszt jest znacznie niższy. Możliwe jest również ułożenie jodełki klasycznej w formie podwójnej lub potrójnej.

Jeżeli szukasz jodełki o innym kącie lub chciałbyś dowiedzieć się więcej o dostępnych wymiarach, napisz do nas! Dzięki zastosowanej innowacyjnej metodzie produkcji, nie mamy ograniczeń w produkcji bardzo długich elementów lub nietypowych kątów zacięcia.

Scroll to Top